Úvod

Akce

Střelecká příprava

Olověné střely

XSB střely

X-XSB

Zbraně

Terče

Doplňky bazar

Klub 1911

Doprava

KontaktXSB
monolitické střely

 


XSB střely jsou primárně konstruované pro výkonné laborace, ale i pro terčovou střelbu. Při vývoji těchto střel byl brán zřetel zejména na snížení průtlačného odporu monolitické střely v hlavni a zároveň zajištění pevného vedení střely. A to i při velmi vysokých rychlostech. Přední část střely má tvar, který zaručuje bezproblémové zasunutí náboje do komory.
Současný tvar střel má průtlačný odpor srovnatelný s celoplášťovou střelou s olověným jádrem. Při srovnání s některými druhy střel s pláštěm je průtlačný odpor XSB střel nižší.
Při testech nebylo zjištěno měřitelné opotřebení hlavní a to ani v případě, kde rychlost střely překračovala 2000 fps (610 m/s).

První mělčí drážka na střele je určena k zaškrcení nábojnice. Tím se minimalizuje riziko zatlačení střely do nábojnice při opakovaném nabíjení a vybíjení zbraně.

Nižší hmotnost těchto střel přináší v praxi při celodenním nošení nabité zbraně + záložní zásobník snížení hmotnosti až o 300g (GLOCK 21, 2 x 13 nábojů se střelou 45-XSB-K Silver) oproti nábojům s klasickou 14,5g střelou .45ACP.

První budou do prodeje uvedeny střely .45 AUTO a 9 mm Luger XSB-K ve dvou řadách Gold 175gr a Silver 60gr. Obě řady budou i s variantou HP (hollow point). Dutina neslouží v žádném případě ke "zvýšení ranivosti". Teoreticky snižuje riziko odrazu střely při střelbě na kovové terče. A navíc hotový náboj se střelou XSB ve variantě HP prostě vypadá dobře. Následovat bude střela XSB-O ogivální střela s plochou špičkou Gold a Silver včetně varianty HP.

V průběhu stále probíhajících testů střel XSB-O bylo potvrzeno předpokládané zvýšení přesnosti. A to při minimálním zvýšení průtlačného odporu. Další výhodou je vyšší hmotnost této střely.

 

XSB střely je na přání možné vyrobit v nestandardních délkách i průměrech. Další možností je prémiová povrchová úprava střel speciální teflonovou disperzí. Tato povrchová úprava zlepšuje kluzné vlastnosti střely, odpuzuje vodu a prach. Po aplikaci na střely dochází k měřitelnému zmenšení rozptylu rychlostí XSB střel. Konečná cena povrchové úpravy a i cena střely s nestandardním rozměrem je závislá na množství a bude stanovena individuálně, dohodou.

09-XSB-92-O celková délka náboje 27,45 mm při zaškrcení do první drážky a 28,30 mm při zaškrcení do druhé drážky. V obou případech je zachována bezchybná funkce zbraně při zasouvání náboje do komory. Testováno na zbraních GLOCK, H&K a SIG.

 

Na speciální přání jednoho zákazníka, proběhlo testování náboje s kratší střelou 45-XSB-O-165-HP GOLD 13,5 mm. Tato střela bude nadále označována FI. Výsledný náboj má krásných 520 J, vysokou přesnost a navíc překvapivě příjemný zpětný ráz. Cílem testu nebylo dosáhnout max. výkon, ale kompromis mezi výkonem, přesností a snadno kontrolovatelným zpětným rázem.

Testovaná sestava: Glock 21, střely 45-XSB-O-HP GOLD, prach Vectan Ba9 (8,2 gr), zápalka S&B 5,3 LP.

Stejně výkonný náboj s prachem Vectan Ba10 měl bohužel nižší přesnost a naopak stejně výkonný náboj s prachem Vectan SP2 měl již nepříjemný zpětný ráz. Navíc většina prachu shořela až před hlavní. Na pohled to byl krásný efekt, ale praktický význam žádný.

 

45-XSB-K před a po zásahu ocelového terče 10 mm (800 ft/s)

 

 

VIDEO XSB-K GOLD 500J GLOCK 21 (.avi)

VIDEO XSB-K SILVER 700J H&K (.avi)

VIDEO G21 XSB-O GOLD 500J (.mpg)

 

 

Od začátku roku 2015 budou XSB střely v nové, vylepšené variantě. Stejně jako v předchozí variantě zůstane první drážka pro zaškrcení nábojnice, ale válcová čás je zkrácena cca o 1 mm v závislosti na celkové délce střely. Změnou drážek za nákružky došlo k velkému snížení průtlačného odporu (PO) střely. V případě zájmu o původní tvar XSB střel bude možné i nadále po dohodě tyto střely vyrobit. Při střelbě nebylo zaznamenáno zhoršení přesnosti střel. Následnou kontrolou střel vystřelených rychlostí přes 1300 f/s (396 m/s), se potvrdila skutečnost, že ani nový tvar XSB střel není náchylný na stržení v hlavni.

Pro ověření snížení PO střel bylo provedeno několik přesných měření u ráže 9mm Luger. Účelem testů bylo především přesně změřit PO různých střel a dokázato, to co bylo již dříve psáno na začátku stránky. Předchozí měření byla prováděna pouze porovnávací metodou bez možnosti zaznamenat naměřené údaje. Nyní je možné získat přesné hodnoty včetně průběhů. Střely jsou při měření protlačovány konstantní rychlostí krátkou zkušební hlavní. Max. síla, kterou dokáže měřící přístroj vyvinout je 100 kN (10 tun) aniž by se změnila rychlost protlačování v průběhu měření. Měřící proces je naprogramován a probíhá zcela automaticky bez zásahu obsluhy a možnosti ovlivnit měření obsluhou. Nedochází proto ke zkreslení naměřených hodnot, tak jak je běžné například změnou rychlosti při ručním měření odporu spouště. Bohužel v době testování nebyla k dispozici celoplášťová střela s ocelovým pláštěm. Testy dalších střel a především ráže .45 AUTO budou následovat.

1. Celoplášťová ogivální střela Magtech max. hodnota 127 daN

2. Poloplášťová střela Magtech komolý kužel max. hodnota 288 daN

3. Celoplášťová střela Winchester 115 HP max. hodnota 370 daN

4. 09-XSB-K GOLD starý model max. hodnota 260 daN

5. 09-XSB-K GOLD nový model max. hodnota 125 daN

6. porovnání střel ráže .45 AUTO XSB starý model, XSB nový model a Black Mamba

Při měření ráže .45 se opět potvrdilo zmenšení průtlačného odporu u nového provedení střel XSB. Nový model má poloviční průtlačný odpor než starší provedení.

Zajímavé je porovnání se střelou Black Mamba, která má průtlačný odpor 444 daN. I když je povrch této střely ošetřen kluzným lakem a její průměr je pouze 11,43 mm. U této střely jsem předpokládal nejnižší hodnoty PO.

V případě zájmu mohu změřit průtlačný odpor i vašich střel 9mm Luger a .45AUTO. Podmínky dohodou.

 

 

 

Ceník standardních XSB střel GOLD

Střely SILVER již nejsou ve standardní nabídce, ale po dohodě je dodání možné.

 

09-XSB

7,00 Kč

09-XSB-HP

8,00 Kč

45-XSB

9,00 Kč

45-XSB-HP

10,00 Kč

ceny jsou včetně DPH 21 % platné od 20. 1. 2022

Střely jsou řádně schváleny Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva 

09-XSB-92-O Gold
45-XSB-156-O-HP Gold
45-XSB-150-K Gold
45-XSB-167-K Gold
45-XSB-58-K Silver
45-XSB-165-K-HP Gold
45-XSB-56-K-HP Silver